Baran 21.03. - 20.04.


Vládca - Mars

Element - Oheň

Deň - Utorok

Farby - červená, biela

Šťastné čísla - 6, 7

Liečivé kamene - Granát, ametyst, diamant, rubín, karneol

Strom - Jelša, posilňuje tepny, zlepšuje krvný obeh

Bylinky - rozmarín, podporuje pečeň a žlčník

Blízke znamenie- Blíženci, Lev, Škorpión

Temperament - cholerický 

Charakteristika - Základné mužské a ohnivé znamenie ovládané Marsom. Baran v sebe spojuje podnikavosť základného znamenia, nadšenie, impulzívnosť ohnivého živlu a odvahu, či energie planéty Mars. Dáva dynamickú, divokú. aktívnu povahu s dušou bojovníka a so silnou túžbou po presadení vlastnej osoby.

Povaha - Baran je a musí byť vždy vo všetkom prvý. Baran je pudový človek, prekypuje energiou. Je odvážny a spontánny, jeho potreba nezávislosti ho často vedie k nedisciplinovanému správaniu. Neberie do úvahy možné prekážky, pretože si je až príliš istý svojím úspechom. Nikdy sa nevykrúca vždy ide priamo k veci. Baran si radšej rozbije hlavu o betónový múr, než aby hľadal únikovú cestu, ale kvôli svojím vzplanutiam a emocionálnym výbuchom sa môže i nervovo zrútiť. Baran je aj vášnivý hazardér, kt. miluje všetky formy rizika a dobrodružstva. Potreba k činu ho udržuje v neustálom vare. Predovšetkým je ale bojovník, schopný kompletne zmobilizovať svoje sily, keď ide o boj. Niekedy je prehnane otvorený a úprimný, pričom jeho diplomacia nie je jeho najsilnejšou stránkou. Človek pri ňom vždy vie, na čom práve je. Barani usilujú zo všetkého najviac o rozvoj vlastného JA, o presadenie vlastnej vôle a dobývanie sveta, preto môžu byť považovaní za jedných z najegocentrickejších. Je pre nich príznačná aktivita, iniciatíva, rozhodnosť, ušľachtilosť, dynamika ale na druhej strane aj prchkosť, netrpezlivosť, drsnosť, či arogancia. Sú pokladaní za neúnavných priekopníkov, zároveň však za bezstarostne otvorených, ktorí si až do vysokej staroby uchovávajú čosi sympaticky mladistvého. Jeho nákazlivý optimizmus a jeho radostná vitalita môžu pomôcť aj ostatným nájsť novú životnú energiu. Baran v živote obvykle postupuje bezohľadne, pričom ho sprevádzajú ťažkosti plynúce z prenáhlenosti. Chce všetko hneď. Bez rozmýšľania sa púšťa do svojich zámerov i keď veľakrát nemá výdrž dotiahnuť ich do konca. Svet si vykladá podľa svojich predstáv, čím si môže narobiť veľa nepriateľov. Ľudia narodení v znamení barana majú sklony k rytierskemu správaniu. 

Vzhľad - Ostrý, rýchly pohľad, svalnatá, stredne veľká, môže byť aj chudá postava, dlhý krk, široké čelo, husté, rovné, huňaté obočie, pieskovité fúzy, orechovo hnedé alebo svetlomodré oči, husté, niekedy kučeravé vlasy, výrazné črty tváre, tmavá, červenkastá pleť, rázny krok, prudké pohyby, na tvári často materské znamienko

Dispozície k chorobám - bolesti hlavy, migrény, zranenia hlavy, poruchy spánku a mozgu, nervozita, krátkozrakosť, poruchy sluchu, porezania, strelne zranenia

Dispozície k povolaniu - v práci im vyhovuje samostatnosť všetky povolania so symbolikou Marsu - železo, oheň, krv...železiarsky a hutnícky priemysel - strojár, chirurg, mäsiar, kováč, hasič, ďalej pozície vyžadujúce značnú telesnú aktivitu a veľkú dynamiku - športový cvičiteľ, športovec, operátor, práca v doprave, potom povolania vyžadujúce šéfovské a vodcovské schopnosti, alebo dobré útočné a obranné vlastnosti, či zdatnosť- armáda, polícia...- všeobecné Slnečné znamenie


Vzťahy medzi znameniami


Baran v spojení


s Baranom - Je veľmi výbušnou kombináciou. Majú síce podobné názory a plány, ale sú príliš tvrdohlaví a ich vzťah sa môže stať bojom o nadvládu.


s Býkom - Hrozí nebezpečenstvo, že aktívneho a činorodého Barana začne tento vzťah nudiť. Avšak ak sa Býk dokáže prispôsobiť, môže Baran v tomto vzťahu napokon dosiahnuť vnútorný pokoj.


s Blížencami - V tomto vzťahu môže Baran nájsť inšpiráciu a vzrušenie, pretože sú obaja aktívni a nepokojní a láka ich dobrodružstvo.


s Rakom - Baran je Rakom vášnivo priťahovaný, ale nad vzťahom visí nebezpečenstvo, že nepotrvá dlho. Ak však zvládnu všetky úskalia, Baran inštinktívne vycíti, že môžu spoločne vybudovať solídnu budúcnosť.


s Levom - V Levovi nachádza Baran rovnaký oheň, aký je v ňom samotnom. Ak sú obaja schopní komunikovať, tolerovať si nezávislosť a prejavovať obdiv, môže to byť obojstranne prospešný a vyrovnaný vzťah.


s Pannou -  Môžu ich spájať intelektuálne záujmy. Panna obdivuje Baranovu odvahu a Barana zase fascinuje zdržanlivosť Panny. Trvalý vzťah však vydrží len málokedy a ak, tak je viac založený na priateľstve než na vášni.


s Váhami - Baran a Váhy sa fyzicky veľmi priťahujú, najviac Váhy sa dokážu prispôsobiť a prenechajú Baranovi rozhodovanie. Tento vzťah má veľmi dobrú perspektívu.


so Škorpiónom - Obaja sú aktívni a tento vzťah môže byť plný vzrušujúcich a krkolomne odvážnych dobrodružstiev. Pre vzťah so Škorpiónom dokáže Baran i zmeniť svoj život. Obaja sú však žiarliví a tvrdohlaví a ak si i vzťah udržia, býva veľmi nekonvenčný.


so Strelcom - Jedna z najlepších kombinácií pre Barana. Vzťah je plný duševného porozumenia, ale i telesnej príťažlivosti a Baran sa dokáže do Strelca beznádejne zamilovať. Ich spoločný nepokoj a radosť zo života dáva predpoklad na šťastné spojenie.


s Kozorožcom - Baran je energický, Kozorožec opatrný. Spočiatku môže tento protiklad fungovať v zmysle vzájomného dopĺňania, pravdepodobne však Baranovi nebude stačiť. Hoci je schopný prebudiť v Kozorožcovi vášeň, tento vzťah je skôr lepší pre podnikanie a priateľstvo, ako pre partnerský vzťah.


s Vodnárom - Môžu nájsť hlboké porozumenie za predpokladu, že bude Baran taktne pristupovať k citlivému a zasnenému Vodnárovi. Ich vzťah môže oboch obohacovať a môže byť trvalý, plný dobrodružstiev, neobyčajný a obojstranne posilňujúci.


s Rybami - Spočiatku môže byť toto spojenie romantické, tajomné a plné fantázie, ale sú príliš rozdielni a ich temperament je úplne odlišný. Vhodnejšie pre krátkodobý vzťah, trvalejšie spolužitie býva veľmi komplikované.