Býk 21.04. - 20.05.

Vládca - Venuša

Element - Zem

Deň - Piatok

Farby - bledomodrá, zelená, ružová

Šťastné čísla - 1, 9

Liečivé kamene - smaragd, meď, ruženín, citrín, avanturín, malachit

Strom - Borievka, je močopudná a čistí pečeň

Bylinky - Slez

Blízke znamenia - Kozorožec, Škorpión, Váhy

Temperament - mierne melancholický

Charakteristika - Pevné, ženské a zemské znamenie ovládané Venušou. Býk v sebe spája stálosť pevného znamenia, trpezlivosť a pragmatizmus zemského živlu, so zmyselnosťou planéty Venuše. Dáva pokojnú, rozvážnu so silným sklonom vychutnať si potešenie tohto sveta a často s tvrdohlavými nemennými postojmi.

Povaha - Pre znamenie býka je charakteristická trpezlivosť, vytrvalosť, pragmatickosť a vernosť. Býk väčšinou stojí oboma nohami pevne na zemi. Miluje istotu a kľud, preto sa snaží vyhýbať všetkým rizikám a neovereným postupom. Ctí si všetko, čo sa v minulosti nejako osvedčilo, čím prirodzene tiahne ku konzervatívnym postojom. Často nedôveruje ničomu novému a neznámemu. Experimenty mu naháňajú strach, preferuje skôr dôvernosť zvyku. Býk ma obzvlášť vyvinutý zmysel pre vlastníctvo, pritom obvykle nerozlišuje, či je to majetok alebo nejaká osoba. Niekedy z toho pramení panovačnosť, či nadmerná žiarlivosť, keď sa milovaná bytosť snaží z jeho pút čo i len trochu oslobodiť. Túžba po finančnom zabezpečení je u neho veľmi silná. V podstate je veľmi lenivý, lenže jeho materialistický pud ho pri hľadaní zisku dokáže vyhecovať k obrovským výkonom. Bez nároku na odmenu sa vie málokedy plne motivovať. Vždy je pre neho najťažšie do niečoho sa dať, či niečo začať. Ale akonáhle sa do toho pustí, nič ho už nezastaví. Býk je pudový, uchvatiteľský, všetko chce nahromadiť. Jemný zmysel pre krásu a tvar sa v ňom často spája s tvorivými schopnosťami, napríklad v umení. Býk ma tendenciu primknúť sa k svojej ochrannej skupine, čím sa myslí hlavne pokrvné príbuzenstvo, či národ. K nej sa snaží byť verný a lojálny, čo neskôr môže viesť k tomu, že fanaticky a stádovito presadzuje jej názor, čím svoje vlastné stráca. Jeho slabosťou je určitá ťažkopádnosť a neprispôsobivosť. Pretože je tento jedinec príliš pripútaný k svojím zvykom a predsudkom, stáva sa, že sa uzavrie do zaťatosti a sebazničujúcej trucovitosti. Býk je silne založený na minulosti, preto zostáva dlho pod nejakým dojmom a je veľmi stály, tak vo svojich sympatiách, ako antipatiách. Obvykle pôsobí pokojným dojmom, ale akonáhle ho niekto naštve, je nebezpečne výbušný.

Vzhľad - Veľké guľaté oči, bohaté, vlnité vlasy, plné pery, často zavalitá, mäsitejšia postava, krátky krk, výrazná šija, široký nos, čelo, tmavé vlasy, nemotorné pohyby

Dispozície k chorobám - zápaly mandlí, hrdla a krku

Dispozície k povolaniu - Všetky povolania vo vzťahu k zemi, k prírode


Vzťahy medzi znameniami


BÝK v spojení


s Baranom - Neustála Baranova činorodosť môže pokojného Býka unavovať. Fyzicky sa však priťahujú a ak sa Býk do Barana zamiluje, je ochotný sa prispôsobiť a tolerovať jeho odlišnosti.


s Býkom - Toto spojenie môže byť nielen veľmi vášnivé, ale aj prosperujúce po materiálnej stránke. Vzťah je obvykle plný zábavy, cestovania a spoločenského života, jedine za predpokladu, že muž-Býk nezačne ženu-Býka zanedbávať.


s Blížencami - Nepokoj a rozpoltenosť Blížencov je absolútnym protikladom pokoja a vyrovnanosti Býka. Môžu si síce rozumieť po duševnej i telesnej stránke, ale pre trvalý vzťah sa nehodia.


s Rakom - Vzťah Býka s Rakom môže byť veľmi pekný, zodpovedný, intenzívny a citlivý. Obaja sú rodinné založení a majú zmysel pre domov. V Rakovi nájde Býk ideálneho partnera a vášnivý, plne uspokojivý vzťah.


s Levom - Pre trvalý vzťah sú obaja príliš tvrdohlaví, obaja chcú mať hlavné slovo a najviac, Býk má rád svoj pokoj a Lev chce byť neustále v centre pozornosti. Búrlivé a problematické partnerstvo s malou perspektívou.


s Pannou - Približovanie sa jedného k druhému môže v tomto prípade trvať trochu dlhšie vzhľadom k zdržanlivosti Panny a nerozhodnosti Býka. Avšak trvalý vzťah môže byť veľmi perspektívny, najmä po materiálnej stránke.


s Váhami - Vyhovujú si po spoločenskej stránke a vzájomne si pomáhajú. Váhy sa dokážu postarať o Býka a vyhovuje im Býkov pokoj a vyrovnanosť. Môžu vytvoriť trvalý a harmonický vzťah, ak Býk prehltne občasné flirtovanie Váh.


so Škorpiónom - Tento vzťah môže byť veľmi vášnivý a divoký, Škorpión však obvykle od Býka žiada viac, než mu Býk môže poskytnúť. Majú však obaja veľmi silné city a dokážu si byť verní. Trvalý vzťah je však možný len pri vzájomnej tolerancii.


so Strelcom - V tomto vzťahu je silná telesná príťažlivosť, ale pre trvalý vzťah to nie je vhodné spojenie. Strelec je nezávislý a miluje slobodu, zatiaľ čo Býk by ho chcel vlastniť a snaží sa ho spútať.


s Kozorožcom - Býk je ku Kozorožcovi priťahovaný fyzicky aj duševne. Tento vzťah môže byť veľmi zmyselný, pretože Býk sa dokáže Kozorožcovi dostať pod kožu. Silná vzájomná príťažlivosť, dokonalé spojenie.


s Vodnárom - Býk je založený materiálne, Vodnár duchovne. Sú úplne odlišní v názoroch, plánoch i túžbach. Býk túži po telesnej súhre, Vodnár po duševnej. Pre trvalý vzťah je táto kombinácia absolútne nevhodná.


s Rybami - Býk je vyrovnaný, Ryby sú nevyspytateľné a náladové. Rybám tento vzťah vyhovuje, lebo v Býkovi nachádzajú oporu, ale Býk môže niektoré vlastnosti Rýb len veľmi ťažko pochopiť. Tento vzťah môže byť nežný a romantický, ale jeho perspektíva závisí predovšetkým na Býkovi.