Čakry sú energetické telá uložené v ľudskom tele, cez ktoré prúdi energia vertikálne z temena hlavy, až na dolný koniec chrbtice. Každá čakra zodpovedá za iné orgány v ľudskom tele a za iné psychické vlastnosti a schopnosti. Ak má dostatok energie, človek funguje bez problémov. Ak energia v čakre poklesne, dostavia sa problémy a choroby. Čakry energiu priťahujú a aj vydávajú v podobe vibrácii. Každá čakra vibruje na rôzne frekvencie a má podľa toho farbu. Každá čakra je spojená s nejakým orgánom, alebo žľazou v ľudskom tele. Tieto orgány či žľazy vibrujú na rovnakej frekvencii ako čakry, ktoré sú s nimi spojené. Ak sú čakry vyvážené človek je šťastný a zdravý. Ak je čo i len jedna čakra nevyvážená, môže ovplyvniť orgány, žľazy, susedné čakry dostať do disharmónie, alebo blokácie. Väčšinou sú blokácie spôsobené strachom, šokom, sklamaním, stresom, tieto blokácie je možné odstrániť a čakry harmonizovať. Harmonizovať čakry môžeme tak, že ich vystavíme vibráciám energie takých frekvencií, na ktorých harmonicky fungujúca čakra vibruje. Čakry sa harmonizujú pomocou liečivých kameňov, čakrovými sviečkami, energická harmonizácia, meditáciou, afirmáciami, éterickými olejmi, hudbou, cvičením a pod. 

Základná, Koreňová

Farba: červená
Živel: zem
Endokrinná žľaza: pohlavné orgány (vaječníky a semenníky)
Centrum koreňovej čakry sa nachádza na spodnom okraji chrbtice, pri kostrči.
Ak je čakra vyvážená, harmonická prejavuje sa vitalitou, aktivitou, stabilitou, fyzickou silou a má ohnivočervenú farbu.
Ak je čakra nevyvážená, disharmonická, prejaví sa nepokojom, obavami o prežitie. Myseľ a aktivita sa sústreďuje hlavne na materiálne vlastníctvo a istotu, zmyslové pôžitky, neschopnosti sa niečoho vzdať a túžbu všetko si udržať, ale tiež prehnanou žiarlivosťou, chýbajúcim sebavedomím, nedostatočným záujmom o sexualitu a silným egoizmom.
Na telesnej úrovni sa disharmónia prejavuje vo forme nadváhy a zápchy , vysokom krvnom tlaku, problémoch močového ústrojenstva, vznikom hemoroidov, či problémoch dolných končatín. Blokády v čakre sa často prejavujú v zmenšenej regeneračnej schopnosti, alebo ako problémy kostí, zubov, chrbtice, či problémy s hrubým črevom a konečníkom.  
Solar Plexus, Sleziny

Farba: žltá
Živel: oheň
Endokrinná žľaza: podžalúdková žľaza - pankreas
Tretia čakra pulzuje žltým svetlom v mieste, kde tvorí rebrový oblúk tvar písmena "V". Prislúcha jej farba žltá.
Harmónia a vyváženosť tretej čakry prináša pocit pokoja, súladu so sebou samým, životom, postavením v ňom. Sme sebavedomí, aktívni, nezávislí, šťastní. Sme schopní nájsť svoju cestu a dosiahnuť cieľ. Naše konanie je v súzvuku s prírodnými zákonmi.
Naša vnútorná nespokojnosť nás ženie presadzovať svoju vôľu, môcť všetko ovplyvňovať, čo môže byť dôsledkom blokády z detstva, keď bol náš slobodný rozvoj osobnosti obmedzovaný. A keď je tejto energie veľa, cítime sa nebojácni, a všetky prekážky na našej ceste sú spálené. Ak však túto moc neovládneme, môže spôsobiť až diktátorské sklony, manipuláciu a slávu na úkor ostatných. A naopak náš strach utlmí v nás " vnútorný oheň ", spôsobí úbytok energie, mávame depresie, chýba nám sebaúcta, sme ustrašení. 
Krčná

Farba: modrá
Živel: éter
Endokrinná žľaza: štítna žľaza
Krčná čakra je prvou z čakier, ktorá predstavuje bránu k energetickej, duchovnej a spirituálnej úrovni, je bránou k múdrosti. Nachádza sa vo výške hrtana a jej farba je modrá.
Harmonická čakra je prejavom umeleckého a rečníckeho nadania, túžbou po meditácii a hľadania spirituálneho učenia.
Kvôli nedostatku energie v tejto čakre sa môžeme cítiť ustrašenými, ostýchavými, manipulatívnymi a môžeme sa báť sexu.
Bloky v krčnej čakre sa často prejavujú chrapotom. Máme problém sa vyjadriť jasne, aby nedošlo k nedorozumeniu. Sme tichí, samotárski a náš hlas znie zastreto, zajakávame sa. Pripojíme sa radšej k všeobecnému názoru, nezaujmeme svoj postoj a dôvera v naše schopnosti je otrasená, nedôverujeme svojej intuícii.
Nadmerná energia sa prejaví arogantnosťou, dominantným charakterom, ktorý uznáva len svoju pravdu, klebetením, či sklonom k sústavnému diskutovaniu.
Na telesnej úrovni sa bloky prejavia plytkým dýchaním, nedostatočnou funkciou štítnej žľazy. Korunná

Farba: fialová
Endokrinná žľaza: hypofýza, epifýza
Energetický vír temennej čakry sa nachádza nad hlavou. Niekedy sa táto čakra vznáša nad hlavou ako škrupinka a snáď aj preto ju nazývajú korunnou. V aktívnom stave sa chveje najviac zo všetkých a srší ohňostrojom farieb. Prislúcha jej farba fialová.
Je sídlom číreho vedomia. Je na konci hlavného toku energií stúpajúcich z koreňovej čakry a spája sa z energiami z ostatných čakier. Predstavuje rovnováhu našej duality.
Všetky ostatné čakry môžu byť liečené mediálnymi silami - liečiteľmi. Čakra korunná však reaguje na dokonalejšie hodnoty, kde sa uskutočňuje pripojenie k podstate Božieho stvorenia a teda ku všetkým rozhodujúcim životným funkciám.
Vyrovnané energie v čakre znamenajú prístup do "nevedomia", otvorenosti voči vyšším energiám. Cez ňu nám duchovné sily poskytujú všetky možnosti vývoja nášho vedomia, tu končí naše poznanie, ku ktorému sme dospeli vývojom a snahou pochopiť súlad s vesmírnymi zákonmi.
V siedmej čakre nie sú bloky, môže byť len menej, alebo viac vyvinutá. Indické učenia hovoria, že všetky fyzické onemocnenia sú dôsledkom odlúčenia od nekonečného vesmíru.

Na telesnej úrovni sa nedostatok energie môže prejaviť bolesťami hlavy, migrénami, nedostatočnou silou k činom a rozhodnutiam, Parkinsonovou chorobou, epilepsiou, či vysokým krvným tlakom.

Sakrálna, Krížová, Sexuálna

Farba: oranžová
Živel: voda
Endokrinná žľaza: nadobličky
Sexuálna čakra sídli v podbrušku a pulzuje medzi bedrovými jamkami. Hlavná funkcia svádhištány je spojená s vylučovaním, preto ju nazývajú aj čakrou vylučovacou. Prislúcha jej farba oranžová.
Ak je čakra harmonická a vyvážená, náš život prirodzene splýva s prúdom života, prejavujeme otvorené a čisté city k ľudom, k opačnému pohlaviu, ktorá nás privádza k láske a ktorú dávame i prijímame.
Ak je čakra v disharmónii a prejaví sa nekľudom, popudlivosťou, uštvanosťou, strachom, fóbiou, nedostatkom síl a stresom, jej pôvod môže byť v našom detstve, keď sa prebúdzala a formovala naša sexualita, keď bola potláčaná naša zmyselnosť. Nedostatok nežnosti a telesnej blízkosti u našich vzorov - rodičov, prílišné ochranárstvo, žiarlivosť, hnev a neschopnosť prijímať lásku zablokuje v puberte vzbĺknutú sexuálnu energiu a vyvolá emocionálny a sexuálny chlad.
Vo fyzickom tele potom nastávajú problémy v bedrových kĺboch, krížovej kosti, v bedrových a hrudných stavcoch, pokožke, sliznici, obličkách a močovodoch, hrubom čreve, vaječníkoch a maternici u žien a prostate u mužov.

Srdcová

Farba: zelená
Živel: vzduch
Endokrinná žľaza: thymus - detská žľaza
Štvrtá čakra pulzuje uprostred hrudníka. Väčšinou má zelenú farbu, ale keď je v harmonickom stave, sú v nej primiešané ružové a zlaté odtiene.
Harmónia a vyrovnané energie v štvrtej čakre ukazujú citový, vyrovnaný, k pomoci ochotný charakter. Je bránou do duše, sídlom našich najhlbších citov, vyžaruje vrúcnosť, srdečnosť.
Disharmónia štvrtej čakry sa prejavuje zosilnenou odmietavosťou k tomu, aby sme sa otvorili, prijímali a vnímali či už formou citov a nežností, alebo formou pomoci, darov či iných materiálnych vecí.
Nadbytok energie sa prejavuje zosilnenou kritickosťou, vlastníckymi nárokmi, náladovosťou, depresívnymi náladami, alebo tiež vnútorným chladom a bezcitnosťou.
Znížená funkcia čakry sa prejaví závislosťou na láske, stálym strachom z odmietnutia. Človek by síce lásku rád dával, ale má strach zo sklamania a radšej sa obklopí pancierom odmietavého stanoviska.
Bloky, vyjadrené egoistickou, utláčajúcou láskou, ktorá kladie podmienky, požiadavky a nároky sa v tele prejavia srdcovými problémami, poruchami prekrvenia, pľúcnymi chorobami, slabou imunitou.

Čelo, Tretie Oko


Farba: indigová
Endokrinná žľaza: hypotalamus, epifýza, hypofýza
Nachádza sa uprostred čela nad koreňom nosa. Oba tieto víry - nad koreňom nosa a uprostred zátylku - označujú posledný a najvyšší stupeň nášho psychospirituálneho vývoja. Tu by sa mala vytvoriť schopnosť človeka nadviazať kontakt s kozmickým vedomím. Prislúcha jej farba indigová.
Vyvážené energie tejto čakry sa prejavujú vnímaním sveta novým spôsobom. Tretie oko je " prebudené" a sprostredkováva prístup k duchovnému vnímaniu, telepatii a mimozmyslovým vnemom. Myslenie a poznanie sa prehlbuje.
Oslabenie čakry adžna sa prejavuje rovnako ako u ostatných čakier, ale s tým rozdielom, že v dôsledku sprostredkovania nervovým systémom nie je postihnutá len vlastná oblasť pôsobenia čakry - teda hlava, ale môže byť zasiahnuté celé telo. Nedostatočná funkcia čakry v oblasti jej pôsobenia a riadenia sa prejaví zábudlivosťou, poruchami zraku. Symptómami zasa stavy vyčerpanosti, sústavná únava, nedostatočná schopnosť regenerácie.
Nadbytok energie v čakre sa môže prejaviť u fanatikov, egocentrikov, dogmatických prívržencov cirkvy, u ľudí so stavovskou domýšľavosťou.
Disharmóniu šiestej čakry vidíme u ľudí, ktorí odmietajú duchovné poznatky, považujú ich za preludy a ich život určujú len materiálne potreby...