Kozorožec 22.12. - 20.01


Vládca - Saturn

Element - Zem

Farby - hnedá, žltá, tmavozelená

Liečivé kamene - ametyst, zlato, mesačný kameň, zafir, záhneda

Šťastné čísla - 3, 7

Šťastný deň - sobota

Strom - jedľa, udržiava v organizme vápnik

Bylinka - praslička roľná, odvodňuje, obsahuje kyselinu kremičitú

Temperament - melancholický

Charakteristika - základné, ženské znamenie ovládané Saturnom. Kozorožec v sebe spája progresivitu základného znamenia, účelnosť a pragmatizmus zemského živlu, s cieľavedomosťou Saturna.

Povaha - Ľudia narodení v tomto znamení milujú jasný poriadok a presne rozvrhnutie času. obvykle vyžarujú málo vrelosti, pôsobia často neprístupne a odťažito. Byť vážení je to, čo si od druhých najviac prajú. Veľmi sa snažia o to, aby sa v spoločenskom rebríčku dostali čo najvyššie, pričom dávajú prednosť diplomom a značkám, aby zakryli svoj hlboko zakorenený pocit menejcennosti. Ak sú v spoločnosti cenení, tak u nich sebaistota rastie veľmi rýchlo. Kozorožec je cieľavedomý, vytrvalý, praktický, húževnatý, hospodárny, zodpovedný, má dobré organizačné schopnosti, so zmyslom pre povinnosť a obmedzenie. Na druhej strane môže byť ctižiadostivý, sebecký, chladný, neúprosný, so sklonom k melanchólii a sadizmu. Kozorožec stojí nohami pevne na zemi, nerád lieta niekde v oblakoch. Niekedy nevedia vyjadriť svoje emócie a city.

Vzhľad - vážny, prísny pohľad, tvrdý profil, hlboké vrásky na tvári, slabé kosti

Dispozície k chorobám - bolesti kostí, kĺbov, dna, nesprávne držanie tela, meniskus, reuma, kožné choroby

Dispozície k povolaniu - pozície vyžadujúce presnosť


Vzťahy medzi znameniami


KOZOROŽEC v spojení


s Baranom - Baran je energický, Kozorožec opatrný. Spočiatku môže tento protiklad fungovať v zmysle vzájomného dopĺňania, pravdepodobne však Baranovi nebude stačiť. Hoci je schopný prebudiť v Kozorožcovi vášeň, tento vzťah je skôr lepší pre podnikanie a priateľstvo, ako pre partnerský vzťah.


s Býkom - Býk je ku Kozorožcovi priťahovaný fyzicky aj duševne. Tento vzťah môže byť veľmi zmyselný, pretože Býk sa dokáže Kozorožcovi dostať pod kožu. Silná vzájomná príťažlivosť, dokonalé spojenie.


s Blížencami - Kozorožec je pre dynamických a liberálnych Blížencov príliš opatrný a konzervatívny. Dokážu ho rešpektovať, časom sa však pravdepodobne začnú v jeho spoločnosti nudiť. Trvalý vzťah vydrží len vo výnimočných prípadoch.


s Rakom - S Kozorožcom sa Rak zhoduje v názoroch na peniaze, na prácu i zábavu, je tu však riziko, že uzavretý Kozorožec nedokáže poskytnúť Rakovi také city, aké by Rak potreboval a niekedy môže Raka neúmyselne zraňovať svojím chladným prístupom.
s Levom: Uzavretý a chladný Kozorožec nie je vhodným partnerom pre otvoreného a veľkorysého Leva. Tento vzťah je buď chlad alebo vášeň. Krátkodobý vzťah môže byť vzrušujúci, dlhodobý nemá perspektívu.


s Pannou - Stály a vyrovnaný vzťah. Navzájom sa priťahujú, ich hodnoty a predstavy sú si veľmi blízke. Obaja sú praktickí a žijú intenzívnym duchovným životom. Môžu vytvoriť trvalý harmonický vzťah.


s Váhami - Kozorožec je k Váham silne priťahovaný, Váhy zase obdivujú jeho zodpovednosť a vzťah k financiám. Môžu vytvoriť dlhodobý vzťah s pocitom istoty, ak Váham nebude vadiť Kozorožcova uzavretosť a Kozorožcovi zmysel Váh pre spoločenské zábavy.


so Škorpiónom - Obaja sú ctižiadostiví a obaja sú silnými osobnosťami, preto sa dokážu navzájom pochopiť. Taktiež obaja túžia privlastniť si toho druhého, čím môže vzniknúť trvalý a pevný vzťah.


so Strelcom - Otvorenosť a priamosť Strelca môže vydesiť uzavretého a opatrného Kozorožca. Kozorožec je najviac šetrný a má vzťah k peniazom, zatiaľ čo pre bezstarostného Strelca sú len prostriedkom k slobode a dobrodružstvu a vôbec nepozná ich hodnotu. Trvalý vzťah vedie k obojstrannej nespokojnosti.


s Kozorožcom - Majú rovnaké túžby, sny, plány i hodnoty, ale obaja sú rovnako tvrdohlaví, preto úspešný vzťah môže vzniknúť len vtedy, ak sa dokážu jeden druhému prispôsobiť. Je potrebná i veľká dávka tolerancie, keďže sú obaja ctižiadostiví. Na druhej strane ich vzťah vzhľadom na ich cieľavedomosť a šetrnosť môže byť prosperujúci.


s Vodnárom - Láska a milostné vzplanutie môže obom dodať nový elán a vzrušenie, ale pravdepodobne sa čoskoro zmení na priateľstvo, pretože výstredný Vodnár je pre konzervatívneho Kozorožca príliš neviazaný. Vodnár zase nemôže pochopiť zdržanlivosť Kozorožca. Pre trvalý vzťah sa nehodia.


s Rybami - Intuitívne Ryby dokážu vidieť Kozorožcovi až na dno duše, Kozorožec zase vie, ako si u Rýb vybojovať úctu a dať im pocit istoty. Sú síce charakterovo rozdielni, dokážu si však poskytnúť to, čo potrebujú.