Rak 21.06. - 22.07.


Vládca - Mesiac

Element - Voda

Deň - Pondelok

Farby - strieborná, biela, sivá

Šťastné čísla - 3, 7Liečivé kamene - Perla, striebro, mesačný kameň, rubín, nefrit, opál

Strom - Breza, pôsobí na obranyschopnosť organizmu

Bylinka - Medovka, upokojuje

Temperament - Flegmatický

Charakteristika - Základné ženské vodné znamenie ovládané Lunou. Rak v sebe spája iniciatívu základného znamenia, citlivosť a prispôsobivosť vodného živlu, so silne materskými hodnotami Luny. Dáva vnímavú, starostlivú, často aj dosť krehkú, náladovú povahu, nadmerne túžiacu po bezpečí a emocionálnej blízkosti.

Povaha - Ľudia narodení v znamení raka bývajú silne citovo založení, preto si nutne potrebujú nájsť skrýšu, ktorá by ich chránila pred drsnými údermi okolitého sveta. Tou skrýšou býva často domov a rodina. Vďaka svojej krehkosti sú veľmi citliví na akúkoľvek zmenu, čo vysvetľuje ich náladovosť. Veľká vnímavosť robí z rakov výborných pozorovateľov, pričom množstvo dojmov, ktoré k nim preniká ich silne ovplyvňuje. Obvykle majú sklony k lipnutiu na svojom pôvode a minulosti, čo môže spôsobovať, že sa utápajú vo svojej pamäti a v spomienkach, v pozitívnom prípade sa o ne opierajú a čerpajú z nich inšpiráciu. Veľký problém je u rakov adaptácia na skutočnosť. Väčšinou je ambiciózny a ctižiadostivý, pričom za svojimi cieľmi nikdy nejde priamo, ale vždy ich dosahuje nepriamou cestou. Pod maskou tvrdosti a neprístupnosti skrýva pred ostatnými veľmi mäkké a zraniteľné vnútro, čo prezrádza aj symbol tohto znamenia. Dobrá intuícia ho vie chrániť pred nebezpečím, komplikácie nastanú, ak ju nepočúva. Možné tendencie k depresii a melanchólii.

Vzhľad - Bledá pleť, plná tvár, zasnený pohľad, zelené, hnedé alebo bledomodré oči, zaoblené telesné tvary, stredná postava, tupý nos, výrazné ústa, redšie vlasy, niekedy predispozície k chorobám - žalúdok, pľúca, vredy, fóbie, vodnateľnosť, 

Dispozície k povolaniu - Povolanie vyžadujúce fantáziu a predstavivosť, profesia spojená s deťmi, domovom, povolania týkajúce sa minulosti ...


Vzťahy medzi znameniami


RAK v spojení


s Baranom -  Tento vzťah môže byť romantický, ale málokedy je trvalý. Aktívny a dobrodružný Baran je pre rodinne založeného Raka príliš nespútaný. Baran tiež provokuje Rakovu žiarlivosť a môže ho i citovo zraniť. Pre trvalý vzťah býva potrebná veľká tolerancia.


s Býkom - Vyrovnaný Býk dokáže pochopiť náladovosť Raka a vzájomne si pomáhajú. Sú podobne založení rodinne i materiálne, dokážu získať spoločne zabezpečenie i spoločenské postavenie a vytvoriť úspešný a príjemný vzťah.


s Blížencami - Blíženci berú lásku ako vzrušujúcu hru, zatiaľ čo Rak ju berie smrteľne vážne. Blíženci túžia po zmene, Rak túži po istote a Blíženci uňho provokujú žiarlivosť. Sú veľmi protikladní a ich vzťah býva prinajmenšom rizikový.


s Rakom - Sú rovnako citovo a rodinne založení a veľmi podobní a fyzicky i duševne sa veľmi priťahujú, ale obaja sú trochu neistí a potrebujú oporu. Ich vzťah môže byť harmonický, ale vyžaduje od oboch silu a trpezlivosť.


s Levom - Ich vzťah býva na začiatku prudký a vášnivý, neskôr plný porozumenia. Lev sa najviac pokúša dať Rakovi pocit bezpečia, za čo sa mu Rak odvďačí zbožňujúcim obdivom, ktorý Lev potrebuje.


s Pannou - Začiatok tohto vzťahu môže byť ťažký, keďže obaja sú zdržanliví a uzavretí. Ak však prekonajú túto stránku, môže byť ich vzťah príjemný. Panna mu dodá praktickosť a Rak citovosť.


s Váhami - V spoločnosti Váh sa citovo založený Rak môže cítiť neisto. Najviac ich predstavy o živote i túžby sú zväčša veľmi rozdielne. Láska medzi nimi je možná, trvalý vzťah však príliš rizikový.


so Škorpiónom - Rak potrebuje vnútornú silu Škorpióna, zatiaľ čo Škorpión oceňuje jeho stálosť a to, že mu Rak nedáva príčinu k žiarlivosti. Rozumejú si i po citovej stránke a môžu vytvoriť ideálny vzťah.


so Strelcom - Strelec je príliš slobodymilovný a dobrodružný pre stabilného a rodinne založeného Raka. Ich ciele a túžby sú protikladné. Tento vzťah bude Strelca čoskoro nudiť a Raka môže naopak zraniť. Pre trvalý vzťah sa nehodia.


s Kozorožcom - S Kozorožcom sa Rak zhoduje v názoroch na peniaze, na prácu i zábavu, je tu však riziko, že uzavretý Kozorožec nedokáže poskytnúť Rakovi také city, aké by Rak potreboval a niekedy môže Raka neúmyselne zraňovať svojím chladným prístupom.


s Vodnárom - Spojenie Raka s nezávislým Vodnárom nie je nikdy dlhodobé, pretože Vodnár sa snaží vyhnúť všetkým záväzkom, zatiaľ čo Rak potrebuje zázemie a túži po rodine. Najviac Vodnár je absolútne nekonvenčný a Rak má naopak vzťah k tradíciám.


s Rybami - Obaja sú citovo založení, idealistickí, vnímaví. Ich stretnutie v nich môže vyvolávať pocit, že sú pre seba stvorení. Dobrá perspektíva, avšak je na Rakovi, aby tento vzťah riadil, lebo Ryby sa mu môžu často vyšmyknúť z rúk.